Kwiaty

Roczne rośliny kwiatowe

Roczniki


Roczne rośliny kwiatowe lub jednoroczne nazywane są pięknie kwitnącymi i ozdobnymi roślinami liściastymi, które podczas jednego sezonu wegetacyjnego kwitną, dają dojrzałe nasiona i umierają. Do jednorocznych należą również rośliny, które są w ich ojczyźnie są wieloletnie (ageratum, antirrinum, werbena, goździki Shabo, lobelia, petunii, szałwia, itp.), Ale w naszych warunkach nie może hibernacji w otwartym terenie i są uprawiane jako jednoroczne. W pierwszym roku kultury dobrze kwitną i dają dojrzałe nasiona.

Piękno i różnorodność kształtu krzewu, kwiatów i kwiatostanów, jasność koloru kwiatów, czas trwania i obfitość kwitnienia, statyczna natura kwiecistej powierzchni i ozdobność liści, wiele jednorocznych wyprzedza rośliny kwiatowe innych grup.

Większość jednorocznych kwitną w ciągu dnia. Jednak są jednoroczne i nocne kwitnienie (aromatyczny tytoń, nocne piękno, matthiol, księżycowy kwiat). Kwiaty arctotis, portolac, escholtcii, Dimorphotheca, Dorotheanthus są otwarte tylko przy słonecznej pogodzie, a kwiaty rannej chwały otwierają się wieczorem lub wczesnym rankiem i kwitną do południa.

Roczniki uprawia się w parkach, ogrodach i na placach. Ozdabiają altanki, werandy, balkony, parapety, służą do sadzenia na ścianach oraz jako kultura doniczkowa do wczesnego kwitnienia wiosennego. Przez całe lato i do późnej jesieni rośliny jednoroczne zapewniają doskonały materiał do cięcia.