Pieczarki

O pieczarkach

O grzybach


Zużycie grzybów jako produktu spożywczego ma wielowiekową historię, a w ciągu ostatnich 3-4 wieków niektóre rodzaje grzybów jadalnych hodowano w sztucznych warunkach. Wśród uprawianych grzybów jadalnych najbardziej rozpowszechniony jest grzyb, który obecnie uprawia się w wielu krajach na wszystkich kontynentach świata. W łącznej ilości światowej produkcji grzybów, przekraczającej 1 milion ton, pieczarki zajmują 75-80%.

Pieczarki zawierają od 88 do 92% wody, są bogate w wysokiej jakości białka, grzyby zawierają znaczną ilość węglowodanów, kwasów organicznych, minerałów i całego kompleksu witamin. 100 g świeżych pieczarek zawiera 27,4 cala (115 J), suszy (proszek grzybowy) -192 cal (800 J). Ponad połowa substancji azotowych to białka, a mannitol przeważa w węglowodanach. Wśród substancji mineralnych, główne miejsce należy do soli fosforu i potasu. Zgodnie z zawartością soli fosforu, pieczarki można przyrównać do produktów rybnych. Pieczarki zawierają witaminy A, C, witaminy B (tiamina i ryboflawina), PP (kwas nikotynowy), kwas pantotenowy. Ponadto pieczarki mają specyficzne substancje aromatyczne, które nadają im niepowtarzalny smak i aromat.

Jako produkt spożywczy pieczarki są uniwersalne. Są spożywane świeże, suszone i puszkowane. Z grzybów można gotować dużą liczbę potraw, podczas gdy są one doskonale połączone z mięsem, warzywami i innymi produktami.

Uprawa pieczarki nie wymaga znacznych kosztów. Grzyby rosną skutecznie na podłożu z odpadów rolniczych i przetwórstwa. W procesie unieszkodliwiania odpadów uzyskuje się dużą wydajność o wysokiej wartości odżywczej. Champignon przynosi plony przez cały rok, co eliminuje sezonowość w uzyskiwaniu produktów. Krótki cykl wzrostu i rozwoju pieczarki pozwala nam mieć w każdej hali uprawowej od 4 do 6,5 obrotu kultury rocznie, a także możliwość uprawy w pojemnikach - pełniej wykorzystywać objętość pomieszczenia.

Uprawa pieczarek - produkcja bezodpadowa. Podłoże wykorzystywane do pieczarek jest bardzo cennym nawozem organicznym dla wielu kultur otwartej i chronionej gleby.

Dzięki nowoczesnym osiągnięciom technicznym w mechanizacji pracochłonnych procesów, stworzeniu zautomatyzowanych systemów klimatyzacyjnych, unifikacji struktur uprawnych, następuje przejście od małej produkcji towarowej do budowy dużych wysoko zmechanizowanych i zautomatyzowanych kompleksów. Praktyka prowadzenia takich kompleksów, zbudowana w naszym kraju, pokazała, że rosnące pieczarki są bardzo opłacalne.

W celu zwiększenia produkcji artykułów spożywczych i poszerzenia ich asortymentu w naszym kraju budujemy duże zespoły champignonów. Po ich uruchomieniu ilość upraw tej cennej uprawy znacznie wzrośnie.