Kalendarz plantatora warzyw

Znaczenie warzyw w żywieniu człowieka

Korzyści z warzyw


Znaczenie warzyw w żywieniu człowieka w nowoczesnych warunkach jest ogromne, zwłaszcza w związku z faktem, że współczesny człowiek jest stale narażony na różne rodzaje zatrucia, w szczególności ze względu na przedostanie się do organizmu substancji toksycznych ze środowiska zewnętrznego z powodu zanieczyszczenia powietrza, wody, żywności. Wiele warzyw działa oczyszczająco na organizm człowieka, zmniejszając rozwój toksycznych procesów.

Warzywa są najważniejszym źródłem witamin C, P, karotenu, soli mineralnych (zwłaszcza soli potasowych), wielu pierwiastków śladowych, fitoncydów, które przyczyniają się do niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Warzywa znacząco zwiększają strawność produktów białkowych i przyczyniają się do normalizacji aktywności wydzielniczej-motorycznej przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki.

Ogromne znaczenie mają warzywa w zapobieganiu nadwadze, a także w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.

Według Instytutu Żywienia Akademii Medycznej, dorosła osoba musi codziennie spożywać ponad 700 g (37%) żywności pochodzenia zwierzęcego i ponad 1200 g (63%) z roślin, warzyw i innych artykułów spożywczych, aby zaspokoić zapotrzebowanie na witaminy, węglowodany, białka, kwasy, sole, podczas gdy 50% pokarmów roślinnych powinno "zostawiać różne warzywa. Roczne zapotrzebowanie na warzywa na osobę wynosi 120-140 kg.

Nie ma innego produktu spożywczego, który pod każdym względem mógłby zastąpić warzywa, zwłaszcza świeże. Jednak zarówno w całym kraju, jak iw naszym kraju warzywa są nadal spożywane w niewystarczających ilościach.

Znanych jest ponad 80 rodzajów roślin warzywnych. Wiele z nich można uprawiać w naszej republice. To i różne rodzaje kapusty - biała, savoy, kolor, czerwony, kalarepa, brokuły, brukselka, liść i różne warzywa owocowe - ogórki, pomidory, papryka słodka i ostra, bakłażan, muslina, dynia, cukinia, squash, melon, arbuz. Jest to duża grupa roślin okopowych: buraków, marchwi, rzepy, rzodkiewki, selera, pietruszki, rzodkiewki, pasternaku. Interesująca grupa zielonych roślin warzywnych, które są bardzo przydatne dla ludzi. Do grupy zielonych roślin warzywnych należą liście i surówka z kapusty, rzodkiewka, seler, pietruszka, rukiew wodna, musztarda liściowa, trawa ogórkowa, cząber, kminek, koper włoski, anyż, estragon. Wszystkie są bogate w olejki eteryczne, które poprawiają smak i aromat żywności, a także witamin i soli mineralnych. Aktywność biologiczna świeżych zielonych warzyw w dużej mierze wynika z obecności w nich witaminy E (tecopherol), która stymuluje normalną pracę wszystkich mięśni ciała. Ta sama witamina promuje również gojenie się komórek. Występuje w groszku, kapuście, zielonej cebuli, marchwi, surówce z kapusty, liściach pietruszki i selerze.

W świeżych zielonych warzywach wiele substancji przyczynia się do krwi i wspomaga prawidłowy skład krwi. Jest to przede wszystkim kwas foliowy, który wraz z witaminą Bg zapobiega anemii i działa przeciwmiażdżycowo. Soki z liści szpinaku, buraki, zawierają kompleksy soli alkalicznych, które wpływają na hematopoezę.

Z powodzeniem można uprawiać w naszym regionie i wieloletnich roślin warzywnych, dając najwcześniejsze zbiory świeżych warzyw. Są to rabarbar, szczaw, chrzan, szparagi, cebula wieloletnia - cebula, baton, shnitt, por; mięta pieprzowa i mięta cytrynowa.

Wszystkie uprawy roślinne i produkty medyczne są cenne. Wiele rodzajów warzyw zapobiega różnym chorobom, zwiększa ton i sprawność osoby. W świeżych warzywach dużo potasu i trochę sodu, które pomagają usunąć płyn z organizmu, poprawia pracę serca. Warzywa zawierają substancje, które spowalniają konwersję węglowodanów w tłuszcze, a także różne enzymy, witaminy. Tak więc owoce pieprzu, liści pietruszki zawierają największą w porównaniu z innymi kulturami ilość witaminy C, która zmniejsza zmęczenie, przyspiesza regenerację organizmu. Wiele witaminy C znajduje się w liściach koperku, selerze, zielonej cebuli, pomidorach, sałatce z kapusty, brukselskiej, kolorowej i białej kapuście, rzodkiewce. Świeże warzywa zawierają dużą ilość substancji przeciwzapowych - cholinę. Na przykład w kapuście białej jest to 3 razy więcej niż w rybach i mięsie.

Błonnik warzywny pomaga wyeliminować cholesterol z organizmu. Szczególnie bogate w błonnik to buraki, kapusta, marchew, ogórki, zielony groszek.

Biorąc pod uwagę wysoką wartość różnych roślin warzywnych dla zdrowia ludzi, wskazane jest zorganizowanie uprawy warzyw w taki sposób, aby mogły być stosowane do żywności przez cały rok.

W niniejszej pracy opisano sposoby uprawy różnych warzyw przez miesiące roku, a także sposoby przetwarzania i zbioru warzyw do wykorzystania w przyszłości.